Koulutukset paikan päällä

SuperFiilis Koulussa opit lukuisia uusia hoitomuotoja!

Koulutuksia on useita, voit valita 1-2 päivän koulutuksen tai 1-2 vuoden! KAIKISTA LÄSNÄOLEVISTA KURSSEISTA SAA TODISTUKSEN.


KOULUTUSKALENTERI 2022-2023


 • 7.11. Koko vartalon gua sha kurssi klo 11-19
 • 9.11. Intialainen päähieronta kurssi klo 11-19
 • 11.11. Kasvojen kiinteyttävä gua sha hieronta kurssi klo 11-19
 • 14.11. Kuivakuppaus peruskurssi klo 11-19
 • 15.11. Koko kehon imukuppihieronta kurssi klo 11-19
 • 16.11. Kiinalainen jalkahieronta kurssi klo 11-19
 • 17.-18.11. Kosmeettinen aromaterapia ja facial gua sha kurssi (ma 11-18, ti 11-18)
 • 21.-22.11. Intuitiivinen energiahoitaja koulutus (ma 11-18, ti 11-18)
 • 23.11. Yrttinyyttihieronta kurssi klo 11-19
 • 25.11. Meridiaanihieronta kurssi klo 10-18
 • 28.-29.11. Kosmeettinen aromaterapia ja facial gua sha kurssi (ma 11-18, ti 11-18)
 • 2.12. Intialainen päähieronta kurssi klo 11-19
 • 5.12. Koko kehon imukuppihieronta kurssi klo 11-19
 • 7.12. Kiinalainen jalkahieronta kurssi klo 11-19
 • 9.12. Kasvojen kiinteyttävä gua sha hieronta kurssi klo 11-19
 • 12.12. Koko vartalon gua sha kurssi klo 11-19
 • 14.12. Intialainen päähieronta kurssi klo 11-19
 • 15.-16.12. Superfiilis aarrekartta ohjaaja koulutus (to 11-18, pe 11-18)
 • 19.-20.12. Facial gua sha - kosmeettiset kasvojen gua sha hoidot koulutus (ma 11-20, ti 11-19)
 • 9.-10.1. Kuumakivihieronta koulutus (ma 11-18, ti 11-18)
 • 11.1. Intialainen päähieronta kurssi klo 11-19
 • 13.1. Akupainanta kurssi klo 11-19
 • 13.-14-1. Reiki 1 -kurssi 11-17
 • 16.-17.1. Shiatsun peruskurssi (ma 11-18, ti 11-18)
 • 18.1. Hemmottelu kasvohoito kurssi klo 11-19
 • 20.1. Kasvojen kiinteyttävä gua sha hieronta kurssi klo 11-19
 • 23.1. Koko vartalon gua sha kurssi klo 11-19
 • 24.1. Koko kehon imukuppihieronta kurssi klo 11-19
 • 25.1. Kuivakuppaus peruskurssi klo 11-19
 • 27.1. Parantava raakasuklaahieronta kurssi klo 11-19
 • 30.-31.1. Kasvojen aromaterapia hieronta ja gua sha kurssi (ma 11-19, ti 11-19)
 • 1.-2.2. Intuitiivinen energiahoitaja koulutus (ke 11-18, to 11-18)
 • 3.2. Kiinalainen päähieronta kurssi klo 11-19
 • 10.2. Kiinalainen kasvohoito kurssi klo 11-19
 • 13.2. Sound healing -Äänellä parantaminen peruskurssi klo 11-19
 • 14.2. Moxahoidot kurssi klo 11-19
 • 23.-24.2. Reiki 2 -kurssi 11-17
 • 1.3. Rentouttava kiinalainen gua sha hieronta koko vartalolle -kurssi klo 11-19
 • 3.3. Vartalon kosmeettinen gua sha ja kuppaus/imukuppihieronta kurssi klo 11-19
 • 8.3. Kasvojen kiinteyttävä gua sha hieronta kurssi klo 11-19


KAIKKI KURSSIT TOTEUTETAAN SUPERFIILIKSESSÄ

HIETALAHDENKATU 10 LH 50

00180 HELSINKI

OTA YHTEYTTÄ JA ILMOITTAUDU TAI KYSY LISÄÄ mervi@superfiilis.fi 

PITKÄT LÄSNÄOLEVAT KOULUTUKSET

TAMMIKUUSSA 2022 ALKAA OSITTAIN VERKOSSA JA OSITTAIN LÄSNÄOLEVASTI AROMANEUVOJA JA AROMATERAPIA KOULUTUS

TOUKOKUUSSA 2022 ALKAA GUA SHA TERAPIA KOULUTUS 1 vuosi

SHIATSUTERAPIA KOULUTUS ALKAA ELOKUUSSA 2022

REIKI MASTER KOULUTUS ALKAA MAALISKUUSSA 2023

KOULUTUKSET LÖYTYVÄT ESITELTYINÄ VALIKOSSA!

KYSY LISÄÄ: mervi@superfiilis.fi

Kasvojen alueen kuppaus ja imukuppihieronta tekniikka kurssi

Kasvojen imukuppihieronta kurssilla opetellaan tekemään kasvojen alueen Kuivakuppaus, sekä imukuppihieronta. Kasvojen alueeseen kuuluu myös niska, hartiat ja rinnanyläosa. Kurssilla perehdytään myös kasvojen alueen lihaksiin, akupisteisiin, heijasteisiin ja kulkureitteihin. Kurssilla opetellaan tekemään erilaisia tekniikoita vapaamuotoisesti, sekä harjoitellaan tekemään 45min hoito ohjeen mukaan. Kurssilta voi ostaa kasvojen kuppaus ja imukuppihieronta välineitä!

Kurssi järjestetään Helsingissä Hietalahdenkatu 10 Superfiilis Helsinki


Kurssin hinta 139e (sisältää alv 24%)

Hinta sisältää materiaalit, kahvit/teet

Kurssista saa diplomin "Kasvojen alueen kuppaus ja imukuppihieronta tekniikka"

Opettajana toimii Superfiiliksen perustaja ja omistaja Mervi "SuperMepa" Hämäläinen.

Ilmoittaudu mukaan mervi@superfiilis.fi

Intialainen päähieronta kurssi

Intialaisen päähieronnan koulutuksessa opit tekemään vanhojen perinteiden mukaisen intialaisen päähieronnan. Päivän aikana käymme läpi kattavan teoriaosuuden, sekä paljon käytännön harjoittelua. Opit niskan, pään, sekä kasvojen alueiden tärkeät energiavyöhykkeet, akupisteet ja stressipisteet. Saat paljon erilaisia hoitotyökaluja käyttöösi, sekä ammattitaitoisen ja kokeneen opettajan. 

Kurssin vetää Superfiiliksen omistaja Mervi Hämäläinen, jolla on hoitotyökokemusta yli 10-vuoden ajalta. Hänen hyvinvointiyrityksensä SUPERFIILIS on toiminut vuodesta 2008. Mervi on opiskellut laajasti ja erittäin monipuolisesti alaan liittyviä koulutuksia. Hän on opiskellut mm. 7-vuotta kiinalaista lääketiedettä, on sekä klassinen- että urheiluhieroja, aromaterapeutti, Shiatsu mestari ja monia muita hyvinvointiin liittyviä koulutuksia! Mervi on erittäin innostava ja kannustava opettaja, jolla on sydämellään kouluttaa tulevia hoitajia, tai antaa jo valmiille hoitajille lisää työkaluja käyttöön! Sinulla ei tarvitse olla mitään alaan liittyvää koulutusta, että voit osallistua kurssille! Kaikki ei halua hoitaa ammatikseen, mutta tällä kurssilla opit tekemään myös paljon itsehoitoja! Ja kun omaat oikeat tekniikat voit antaa hoitoja myös läheisille ihmisillesi ilman varsinaista hoitotyötä! Jos olet jo hoitaja, tämä koulutus on sinulle erittäin hyvä lisäkoulutus! Intialainen päähieronta on erittäin kysytty hoitomuoto ja tämä on varsin mukava tehdä hoidettaville, kun osaa oikeat tekniikat! 

Kurssi järjestetään Superfiiliksessä, Hietalahdenkatu 10, 00180 Helsinki


Kurssin hinta 139e (sis alv)

Kesto 1 päivä

Sisältää kurssimateriaalin, kahvit/teet.

Kurssista saa diplomin.

Sydämellisesti Tervetuloa Kurssille!!!
Lisäkysymykset ja tiedustelut
mervi@superfiilis.fi

Kiinalainen päähieronta kurssi

Kiinalainen päähieronta on täysin uusi Superfiilis Helsinki järjestämä koulutus. Hoidon on kehitellyt Superfiiliksen perustaja ja omistaja Mervi "SuperMepa" Hämäläinen.

Mervi on jo pitkään opettanut Intialaista päähierontaa Superfiilis koulussa, joka on tänä päivänä erittäin tunnettu hoito. Kiinalainen päähieronta on uudenlainen versio tästä hoidosta ja se pohjautuu kiinalaiseen lääketieteeseen ja sen ajatukseen ihmisestä kokonaisuutena.

Hoito opetellaan kurssilla tekemään pala palalta. Opetellaan kiinalaisen hieronnan otteita hoidettavalle alueelle, akupisteiden ja meridiaanien käsittelyä, Energiakeho teoriaa, akupisteiden henkisiä merkityksiä, yin ja yang välistä tasapainoa. Kurssilla opetellaan myös tulkitsemaan kasvoista elimistön epätasapainotiloja.

Kurssi järjestetään Superfiilis Helsingissä Hietalahdenkatu 10, 00180 Helsinki

Sinulla ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta hoidoista, tai voit vastaavasti olla jo alan konkari.

Kurssin hinta 149e (sisältää alv 24%)

Kesto 1 päivä

Kurssin hintaan kuuluu materiaali, kahvit/teetKurssista saa diplomin "Kiinalainen päähieronta"

Sinulla on kurssin jälkeen oikeus tehdä hoitoa maksaville asiakkaille kiinalaisen päähieronnan nimellä.

Ilmoittaudu mervi@superfiilis.fi

Kuumakivihieronta koulutus

Kuumakivihieronta on syvästi rentouttava ja erittäin miellyttävä hoitomuoto. Kivet ovat erittäin parantavia ja lämmitettynä ne varaavat lämpöä ja siirtävät sen kehoon. Lämpö rentouttaa kireät lihakset, se menee syviin lihaksiin asti. Miellyttävän lämpöiset kivet liukuvat pehmeästi keholla, luovuttaen lempeää lämpöään koko kehoon, syvälle lihaksiin. Koko keho rentoutuu.
Kuumakivihieronta on 5000 vuotta vanha hoitomuoto, joka on erittäin suosittu hoitomuoto tänä päivänä! Kuumakivihieronta on syvärentouttava hoito, jossa kehon energiakeskuksiin (selälle, vatsalle, kämmeniin, ja jalkapohjiin) asetellaan lämpimiä kiviä vaikuttamaan. Vapauttaessaan lämpöä, nämä kivet vaikuttavat koko kehoon rentouttaen, puhdistaen ja energisoiden. Hieronta tehdään sekä kuumilla kivillä, että käsillä! Kiviä laitetaan vaikuttamaan ympäri kehoa lihasten, energiapisteiden ja energiakeskusten päälle.

Lämpö säilyy lihaksissa usean päivän ajan hoidon jälkeen.
Kurssilla käydään läpi kattava teoriaosuus ja runsaasti käytännön harjoittelua koko kehon hoitoon. Opetellaan tekemään hoito sekä hierontapöydällä, että istuen. Jos sinulla ei ole aikaisempaa hieronnan taustaa voit osallistua ensin SuperFiiliksen Klassisen hieronnanperuskurssille, mutta se ei ole vaatimuksena. Superfiiliksen Kuumakivihieronta koulutus on erittäin monipuolinen ja Mervi opettaa alkuperäistä Kuumakivihierontaa, jossa kivien käytöllä on suuri osuus. Opetellaan käyttämään sekä kuumia, että kylmiä kiviä.

Hinta: 235e (sisältää alv)

Kesto 2 päivää

Sisältää kurssimateriaalit, kahvit/teet.

Kurssista saa diplomin.

Kurssin vetää Superfiiliksen omistaja Mervi Hämäläinen, jolla on hoitotyökokemusta lähes 10-vuoden ajalta. Hänen hyvinvointiyrityksensä SUPERFIILIS on toiminut vuodesta 2009. Mervi on opiskellut laajasti ja erittäin monipuolisesti alaan liittyviä koulutuksia. Hän on opiskellut mm. 7-vuotta kiinalaista lääketiedettä, on sekä klassinen- että urheiluhieroja, aromaterapeutti, Shiatsu mestari ja monia muita hyvinvointiin liittyviä koulutuksia! Mervi on erittäin innostava ja kannustava opettaja, jolla on sydämellään kouluttaa tulevia hoitajia! Mervi ja Superfiilis Helsinki valittiin Helsingin positiivisimmaksi 2016!

Ilmoittautumiset ja tiedustelut
mervi@superfiilis.fi

Kiinalainen jalkahieronta kurssi

Kiinalaiseen lääketieteeseen pohjautuva Jalkahieronta tehdään polvesta alaspäin. Kurssilla opetellaan tekemään kokonaisvaltainen jalkahieronta, käydään läpi paljon akupisteitä, meridiaanit eli energia kanavat, sekä kehon elintoimintoja ja elimet jalkapohjasta! Opetellaan tekemään energeettistä hierontaa, yrttihauteita ja muita kiinalaisen lääketieteen erittäin parantavia tekniikoita!

Sinulla ei tarvitse olla entuudestaan mitään kokemusta, kaikki tarvittava tieto opetellaan kurssilla!

Kurssi järjestetään Superfiilis Helsingissä Hietalahdenkatu 10

Kurssin hinta 139e (sisältää alv)

Kesto 1 päivä

Sisältää: materiaalit, kahvit/teet.

Kurssista saa diplomin.

Ilmoittaudu mukaan: mervi@superfiilis.fi

Kurssin vetää Superfiiliksen perustaja ja omistaja Mervi Hämäläinen, jolla on hoitotyökokemusta yli 10-vuoden ajalta. Hänen hyvinvointiyrityksensä SUPERFIILIS on toiminut vuodesta 2008. Mervi on opiskellut laajasti ja erittäin monipuolisesti alaan liittyviä koulutuksia. Hän on opiskellut mm. 7-vuotta kiinalaista lääketiedettä, on sekä klassinen- että urheiluhieroja, aromaterapeutti, Shiatsu mestari ja monia muita hyvinvointiin liittyviä koulutuksia! Mervi on erittäin innostava ja kannustava opettaja, jolla on sydämellään kouluttaa tulevia hoitajia, tai antaa jo valmiille hoitajille lisää työkaluja käyttöön! Sinulla ei tarvitse olla mitään alaan liittyvää koulutusta, että voit osallistua kurssille! Kaikki ei halua hoitaa ammatikseen, mutta tällä kurssilla opit tekemään myös paljon itsehoitoja! Ja kun omaat oikeat tekniikat voit antaa hoitoja myös läheisille ihmisillesi ilman varsinaista hoitotyötä! Jos olet jo hoitaja, tämä koulutus on sinulle erittäin hyvä lisäkoulutus

Kiinalainen käsihieronta kurssi

Kiinalaiseen lääketieteeseen pohjautuva käsihieronta! Kurssilla opetellaan tekemään kokonaisvaltainen käsihieronta, käydään läpi paljon akupisteitä, meridiaanit eli energia kanavat, sekä kehon elintoimintoja ja elimien pisteitä käsistä! Opetellaan tekemään energeettistä hierontaa, yrttihauteita ja muita kiinalaisen lääketieteen erittäin parantavia tekniikoita! Kurssilla käydään kattava teoriaosuus ja paljon käytännön harjoittelua!
Sinulla ei tarvitse olla entuudestaan mitään kokemusta, kaikki tarvittava tieto opetellaan kurssilla!

Kurssi järjestetään Superfiilis Helsingissä

Kurssin hinta 139e (sisältää alv)

Sisältää: materiaalit, kahvit/teet, sekä kurssidiplomin.

Ilmoittaudu mukaan: mervi@superfiilis.fi

Kurssin vetää Superfiiliksen omistaja Mervi Hämäläinen, jolla on hoitotyökokemusta yli 10-vuoden ajalta. Hänen hyvinvointiyrityksensä SUPERFIILIS on toiminut vuodesta 2008. Mervi on opiskellut laajasti ja erittäin monipuolisesti alaan liittyviä koulutuksia. Hän on opiskellut mm. 7-vuotta kiinalaista lääketiedettä, on sekä klassinen- että urheiluhieroja, aromaterapeutti, Shiatsu mestari ja monia muita hyvinvointiin liittyviä koulutuksia! Mervi on erittäin innostava ja kannustava opettaja, jolla on sydämellään kouluttaa tulevia hoitajia, tai antaa jo valmiille hoitajille lisää työkaluja käyttöön! Sinulla ei tarvitse olla mitään alaan liittyvää koulutusta, että voit osallistua kurssille! Kaikki ei halua hoitaa ammatikseen, mutta tällä kurssilla opit tekemään myös paljon itsehoitoja! Ja kun omaat oikeat tekniikat voit antaa hoitoja myös läheisille ihmisillesi ilman varsinaista hoitotyötä! Jos olet jo hoitaja, tämä koulutus on sinulle erittäin hyvä lisäkoulutus